O nás

 

            Historie naší střelnice se začala psát roku 1953, kdy získala svůj přídomek „V Chaloupkách“ podle ulice vedoucí pod ní. V 70. letech se klub jmenoval SSK Artia, následně SSK Praha 9 V Chaloupkách, až získal své dnešní jméno SSK V Chaloupkách.

 

            V 50. letech skončila těžba v lomu, v němž je nynější střelnice. Přirozené valy, jež vznikly vytěžením kamene, toto místo předurčily ke sportovní střelbě. O střelnici se v té době dělily dva pražské kluby – Praha 3 a Praha 9. Směr střelby se několikrát měnil, střílelo se doleva, tedy směrem k záhonu s rajčaty, a dokonce i opačně než nyní. Léta 1955-1958 byla pionýrskou dobou střílení v Chaloupkách. Původní střelnice byla 10 metrů pod úrovní dnešního terčového zařízení a v místě dnešní střelnice stála skála. Na žádost sportovních klubů zavezla ČKD lom do nynější podoby. Střelnice byla otevřená, až v roce 1960 postavil SSK Praha 9 prvních 10 krytých stavů. V 70. letech přibylo dalších 5 stavů a byla vybudována pistolová střelnice na 25 metrů. Klub se v té době rozdělil na dva – puškový a pistolový, a v 80. letech bylo doplněno 5 zbývajících stavů.

 

            Na střelnici se pravidelně konaly klubové přebory, obvodní a ve spolupráci s dalšími kluby i městské přebory. V rámci Pražského střeleckého festivalu probíhaly závody z pušky. V 80. letech se nejlepší tým našeho klubu zúčastnil celostátní ligy trvající do roku 1989. V této lize se utkaly nejlepší kluby Čech a Slovenska. Vrcholem akcí byly celostátní přebory Svazarmu a mistrovství republiky. Za všechny reprezentanty jmenujme Jardu Tučka, který si velmi dobře rozuměl s malorážkou MC 12. I ostatní střelci našeho klubu ale byli vynikající a v Praze i dnes bojují o první místa.

 

            Naší prioritou bylo vždy udržovat střelnici v dobrém stavu a pořádat závody, z toho důvodu jsme se příliš nevěnovali práci s mládeží, což se dnes snažíme napravit. Vlastní střelnice je nejenom radostí, ale také velkou starostí náročnou na údržbu. Mnoho členů si toto naneštěstí neuvědomuje a odchází do jiných klubů, v nichž je střelba na prvním místě.

 

            Bohužel nás potkaly i problémy se sousedy, podnikateli a státními úředníky, kteří by chtěli získat pozemek střelnice pro své aktivity. Díky neústupnosti našeho vedení se jim to ale nepodařilo a podařit nemůže. V roce 1998 však byla střelba u nás přerušena, a to až do roku 2003, kdy byla činnost střelnice zásluhou tehdejších členů obnovena. Mít kde trénovat a pořádat závody na střelnici tak pěkné, jako je ta naše, je základním předpokladem dobrého fungování každého střeleckého klubu.

 

            V uplynulých letech jsme i s pomocí Magistrátu hlavního města Prahy opravili střechu a střeliště, rekonstrukcí také prošly nebo procházejí občerstvovací stánek, plot, terčová zařízení, balistické ochrany. V roce 2015 plánujeme postavit dřevěný altán pro návštěvníky našich závodů, protože prostoru bohužel mnoho nemáme. Chystáme i stavbu dřevěného skládku v prostoru za střelnicí, abychom uvolnili prostor v klubovně.

 

            Naše střelnice se nachází v pásmu lesa, proto nemůžeme dělat větší úpravy, např. přivést na střelnici vodu. Nemáme ani ubytovací kapacitu, proto organizujeme jednodenní závody a nepořádáme soustředění. V současnosti se u nás konají tři závody v disciplinách LM 60 a LM 3x20 a tři závody v libovolné pistoli. Naši členové nestřílí jen discipliny LM 60 a LM 3x20, nebráníme se ani jiným disciplinám při dodržení vzájemné tolerance.

 

            Závěrem je třeba zmínit se o tradici, jež vždy doprovázela naše závody, a to o tradici opékaných chaloupeckých buřtů, na dnes již legendárním pojízdném ohni. Vůně buřtů bude navždy patřit k naší střelnici.

 

            Všichni u nás vždy budete vítanými hosty.